Europa League: Κληρώνει αύριο για Ατρόμητο και Αστέρα Τρίπολης

Τρίτη, 19 Ιουνίου 2018 13:18
UPD:15:35
INTIME SPORTS/VILLA
A- A A+

Τις πρώτες από τις συνολικά τρεις ομάδες που θα πρέπει να αποκλείσουν για να μπουν στους ομίλους του Europa League θα μάθουν αύριο ο Ατρόμητος και ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι δύο ελληνικοί σύλλογοι μετέχουν στο β΄ προκριματικό γύρο, θα είναι στο γκρουπ των δυνατών και θα κληρωθούν με θεωρητικά ασθενέστερες ομάδες, στα παιχνίδια που θα διεξαχθούν στις 26 Ιουλίου και 2 Αυγούστου.

Η κλήρωση θα γίνει το μεσημέρι της Τετάρτης (14:00) στη Νιόν της Ελβετίας και είτε θα βγάλει απευθείας αντίπαλο, είτε το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει αυτός. 

Τα γκρουπ δυναμικότητας στο β΄ προκριματικό γύρο

Ισχυροί 

  • Σεβίλλη (Ισπανία)  
  • Μπεσίκτας (Τουρκία)  
  • Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)  
  • Κοπεγχάγη (Δανία)  
  • Στεάουα (Ρουμανία) 
  • Γκενκ (Βέλγιο) 
  • Άλκμααρ (Ολλανδία) 
  • Μάριμπορ (Σλοβενία) 
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)  
  • Λειψία (Γερμανία) 
  • Παρτιζάν (Σερβία)  
  • Μπέρνλι (Αγγλία) 
  • Αταλάντα (Ιταλία) 
  • Μόλντε (Νορβηγία) 
  • Μπορντό (Γαλλία) 
  • Ούφα (Ρωσία) 
  • Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)  
  • Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 
  • Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα) 
  • Ιλίτσιβετς (Ουκρανία) 
  • Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) 
  • Χάιντουκ (Κροατία) 
  • Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 
  • Λίντσερ (Αυστρία) 
  • Αντμίρα (Αυστρία) 
  • Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) 
  • Φίτεσε (Ολλανδία)  
  • Ατρόμητος (Ελλάδα) 
  • Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) 
  • Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 
  • Ζαλγκίρις (Λιθουανία) 
  • Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 
  • Όσιγιεκ (Κροατία) 
  • Νόρτζελαντ (Δανία) 
  • Βάρνταρ (ΠΓΔΜ) 
  • Τρέντσιν (Σλοβακία) 
  • Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 

Αδύναμοι 

  • Χαποέλ Χάιφα (Ισραήλ) 
  • Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)  
  • ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 
  • Ανόρθωση (Κύπρος)  
  • Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)  
  • Βιτορούλ (Ρουμανία) 
  • Γιαγκελόνια (Πολωνία) 
  • Γκόρνικ (Πολωνία)  
  • Αμπερντίν (Σκωτία) 
  • ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) 
  • Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 
  • Τζουργκάρντεν (Σουηδία) 
  • Χάκεν (Σουηδία) 
  • Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν) 
  • Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν)  
  • Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)  
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)  
  • Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) 
  • Βέντσπιλς (Λετονία)  
  • Ραντνίτσκι (Σερβία) 
  • Σπάρτακ Σουμπότιτσα (Σερβία)  
  • Ντινάμο Μπρεστ (Λευκορωσία) 
  • Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία)  
  • Ρέιντζερς (Σκωτία)  
  • Χιμπέρνιαν (Σκωτία) 
  • Καϊράτ (Καζακστάν)  
  • Παβλοντάρ (Καζακστάν) 
  • Τόμπολ (Καζακστάν)  
  • Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 
  • Λίλεστρομ (Νορβηγία)  
  • Σπάρτα Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)  
  • Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)  
  • Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)  
  • Ντομζάλε (Σλοβενία)  
  • Μλάντοστ (Μαυροβούνιο)  
  • Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 
  • Ρούνταρ (Σλοβενία) 

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις