Όμιλος... φωτιά στους τελικούς του EURO 2020

Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019 20:51
UPD:01/12/2019 00:29
EPA/ROBERT GHEMENT
A- A A+

Η κληρωτίδα είχε μεγάλα κέφια και ανέδειξε όμιλο-φωτιά στην τελική φάση του EURO 2020.

Η διαδικασία που έγινε σήμερα (30/11) το απόγευμα στην πρωτεύουσα της Ρουμανίας, Βουκουρέστι, ανέδειξε όμιλο... «θανάτου», καθώς στο 6ο γκρουπ θα βρεθούν μαζί Γερμανία, Γαλλία και Πορτογαλία!

Η τελική φάση της διοργάνωσης θα φιλοξενηθεί σε 12 συνολικά ευρωπαϊκές πόλεις (Ρώμη, Μπακού, Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη, Άμστερνταμ, Βουκουρέστι, Λονδίνο, Γλασκώβη, Μπιλμπάο, Δουβλίνο, Μόναχο, Βουδαπέστη), με τους δύο ημιτελικούς, όσο και τον τελικό να γίνονται στο Γουέμπλεϊ. 

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος (Ρώμη, Μπακού): Ιταλία, Ελβετία, Τουρκία, Ουαλία
2ος (Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη): Βέλγιο, Ρωσία, Δανία, Φινλανδία
3ος (Αμστερνταμ, Βουκουρέστι): Ουκρανία, Ολλανδία, Αυστρία, νικητής Ομίλου 4 Nations League (εάν δεν προκριθεί η Ρουμανία)
4ος (Λονδίνο, Γλασκώβη): Αγγλία, Κροατία, Τσεχία, νικητής Ομίλου 3 Nations League
5ος (Μπιλμπάο, Δουβλίνο): Ισπανία, Πολωνία, Σουηδία, νικητής Ομίλου 2 Nations League
6ος (Μόναχο, Βουδαπέστη): Γερμανία, Γαλλία, Πορτογαλία, Νικητής Ομίλου 1 Nations League (εκτός εάν προκριθεί η Ρουμανία και πάει στον 3ο όμιλο που διεξάγεται στο Βουκουρέστι)

ΤΑ PLAYOFFS ΤΟΥ NATIONS LEAGUE

1ος όμιλος: Ισλανδία, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Ρουμανία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Ισλανδία - Ρουμανία (26/3, Ρέικιαβικ)
Βουλγαρία - Ουγγαρία (26/3, Σόφια)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

2ος όμιλος: Βοσνία, Σλοβακία, Ιρλανδία, Βόρεια Ιρλανδία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Βοσνία - Βόρεια Ιρλανδία (26/3, Ζένιτσα)
Σλοβακία - Ιρλανδία (26/3, Τρνάβα)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/1 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

3ος όμιλος: Σκωτία, Νορβηγία, Σερβία, Ισραήλ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Σκωτία - Ισραήλ (26/3, Γλασκώβη)
Νορβηγία - Σερβία (26/3, Όσλο)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

4ος όμιλος: Γεωργία, Βόρεια Μακεδονία, Κόσοβο, Λευκορωσία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Γεωργία - Λευκορωσία (26/3, Τιφλίδα)
Βόρεια Μακεδονία - Κόσοβο (26/3, Σκόπια)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

Οι ημερομηνίες των αγώνων της τελικής φάσης
1η αγωνιστική 12-16/6
2η αγωνιστική 17-20/6
3η αγωνιστική 21-24/6


ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 (27-30/6)

Προημιτελικοί 3-4/7 (Αγία Πετρούπολη, Μόναχο, Μπακού, Ρώμη)
Ημιτελικοί 7-8/7 (Γουέμπλεϊ)
Τελικός  12/7 (Γουέμπλεϊ)

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις