Οι υποψηφιότητες για τα «ελληνικά Όσκαρ»

Την τελετή απονομής θα φωτίσει με την παρουσία της η Γαλλίδα σταρ Φανί Αρντάν
Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2015 15:30
UPD:18:53

Σκηνή από την ταινία «Νορβηγία» του Γιάννη Βεσλεμέ

A- A A+

Το «Μικρό Ψάρι» του Γιάννη Οικονομίδη, η «Xenia» του Πάνου Κούτρα και η «Νορβηγία» του Γιάννη Βεσλεμέ, συγκεντρώνουν τις περισσότερες υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), τα οποία θα απονεμηθούν τη Δευτέρα 30 Μαρτίου, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

Για το βραβείο ταινίας μεγάλου μήκους ισοψήφησαν έξι ταινίες και το διεκδικούν, εκτός από το «Xenia» και το «Μικρό Ψάρι», οι ταινίες «Για Πάντα» της Μαργαρίτας Μαντά,  «Έκρηξη» του Σύλλα Τζουμέρκα, «Στο Σπίτι» του Αθανάσιου Καρανικόλα και «Electra» του Πέτρου Σεβαστίκογλου.

Σκηνή από την ταινία του Γιάννη Οικονομίδη, «Το μικρό ψάρι» (Stratos).

Το βραβείο μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) διεκδικούν οι ταινίες «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης» των Στέλιου Χαραλαμπίδη και Θάνου Λαμπρόπουλου, «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής» του Δημήτρη Κουτσιαμπασιάκου και «Μια οικογενειακή υπόθεση» των Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ.

Η Γαλλίδα σταρ Φανί Αρντάν

Ειδικό βραβείο

Την τελετή απονομής, το βράδυ της 30ης Μαρτίου, θα φωτίσει με τη μοναδική λάμψη της η Γαλλίδα σταρ Φανί Αρντάν, η οποία θα τιμηθεί με ειδικό βραβείο για την προσφορά της στην έβδομη τέχνη, θεσμό που εισάγει από εφέτος η ΕΑΚ, σε μία προσπάθεια εξωστρέφειας με δράσεις στο εσωτερικό της χώρας και το εξωτερικό, όπως τόνισε ο πρόεδρός της, Βασίλης Κατσούφης, ανακοινώνοντας τις υποψηφιότητες.
Η 65χρονη Γαλλίδα ηθοποιός έχει εμφανιστεί σε περισσότερες από πενήντα ταινίες από το 1976, ενώ το 1997 κέρδισε το Βραβείο Σεζάρ Α΄ Γυναικείου Ρόλου για την ερμηνεία της στην ταινία «Pédale douce».

Το βραβείο που θα λάβουν οι νικητές είναι ένα μπρούτζινο αγαλματίδιο με τη φιγούρα της Μελπωμένης

Επίσης, η Φανί Αρντάν θα παραδώσει σε master class, την επομένη της απονομής των βραβείων, Τρίτη 31 Μαρτίου, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Το βραβείο που θα λάβουν οι νικητές είναι ένα μπρούτζινο αγαλματίδιο με τη φιγούρα της Μελπωμένης, μούσας του δράματος, φιλοτεχνημένο από τους φοιτητές της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, Σταύρο Τακτικό και Εύα Μούρτζη. Παρουσιαστής της τελετής θα είναι ο Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος ενώ η σκηνοθεσία της βραδιάς θα ανήκει στον Αλέξη Καρδαρά και τον Χρίστο Γεωργίου.

Σκηνή από την ταινία «Xenia» του Πάνου Κούτρα

Οι υποψηφιότητες αναλυτικά

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. «Για Πάντα» - Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κ. Κεφάλας, Κ. Κοντοβράκης, Κ. Λαμπρόπουλος, Μαργαρίτα Μαντά
2. «Η Έκρηξη» -  Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγιενμπεργκ, Ελεν Χάβενιθ, Τζέροεν Μπέκερ
3. «Το Μικρό Ψάρι» -  Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Μάικλ Βέμπερ, Γιάννης Οικονομίδης
4. «Στο Σπίτι» - Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Λάσε Σάρπεν, Αθανάσιος Καρανικόλας
5. «Electra» - Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη, Μόντου Ν'τιάγιε
6. «Xenia»  -  Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας, Αλεξάνδρα Μπουσίου

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

1. «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης» (Παραγωγοί: Θάνος Λαμπρόπουλος και Στέλιος Χαραλαμπόπουλος)
2. «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής» (Παραγωγός: Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος)
3. «Μία Οικογενειακή Υπόθεση» (Παραγωγοί: Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ)

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. «Ανεπιθύμητος» (Φοίβος Κοντογιάννης)
2. «Bόλτα» (Στέλλα Κυριακοπούλου)
3. «Προσευχή» (Θανάσης Νεοφώτιστος)
4. «Dye» (Γιώργος Τελτζίδης)
5. «Maasai» (Χάρης Λαγκούσης)

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. Γιάννης Οικονομίδης («Το Μικρό Ψάρι»)
2. Αθανάσιoς Καρανικόλας («Στο Σπίτι»)
3. Πάνος Χ. Κούτρας («Xenia»)

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. Γιάννης Βεσλεμές («Νορβηγία»)
2. Γιούρις Κουρσιέτις («Modris»)
3. Βλαδίμηρος Νικολούζος, Νίκος Νικολόπουλος («Πολκ»)

Βραβείο Σεναρίου

1. «Από Ερωτα» (Θοδωρής Αθερίδης)
2. «7 Θυμοί» (Χρήστος Βούπουρας)
3. «Το Μικρό Ψάρι» (Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης, Χάρης Λαγκούσης)
4. «Στο Σπίτι» (Αθανάσιος Καρανικόλας)
5. «Xenia» (Πάνος Χ. Κούτρας, Παναγιώτης Ευαγγελίδης)

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

1. Δημήτρης Ημελλος («Με Χωρίς Γυναίκες»)
2. Βαγγέλης Μουρίκης («Το Μικρό Ψάρι»)
3. Βαγγέλης Μουρίκης («Νορβηγία»)
4. Νίκος Γκέλια («Xenia»)
5. Kώστας Νικούλι («Xenia»)

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

1. Αγγελική Παπούλια («Εκρηξη»)
2. Μαρία Καλλιμάνη («Στο Σπίτι»)
3. Σοφία Κόκκαλη («Electra»)

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

1. Πέτρος Ζερβός («Το Μικρό Ψάρι»)
2. Άγγελος Παπαδημητρίου («Xenia»)
3. Γιάννης Στάνκογλου («Xenia»)

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

1. Βίκυ Παπαδοπούλου («Το Μικρό Ψάρι»)
2. Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου («Στο Σπίτι»)
3. Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου («Xenia»)

Βραβείο Φωτογραφίας

1. «Για Πάντα» (Κωστής Γκίκας)
2. «Το Μικρό Ψάρι» (Δημήτρης Κατσαϊτης)
3. «Νορβηγία» (Χρήστος Καραμάνης)

Βραβείο Μοντάζ

1. «Το Μικρό Ψάρι» (Γιάννης Χαλκιαδάκης)
2. «Modris» (Γιώργος Μαυροψαρίδης)
3. «Xenia» (Γιώργος Λαμπρινός)

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. «Το Μικρό Ψάρι» (Μπάμπης Παπαδόπουλος)
2. «Νορβηγία» (Felizol - Γιάννης Βεσλεμές)
3. «Xenia» (Delaney Blue - Τζορτζ Μπετζούνης)

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. «Το Μικρό Ψάρι» (Ιουλία Σταυρίδου)
2. «Νορβηγία» (Γιάννης Βεσλεμές)
3. «Xenia» (Πηνελόπη Βαλτή)

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. «Το Μικρό Ψάρι» (Ιουλία Σταυρίδου)
2. «Νορβηγία» (Αλκηστη Μάμαλη)
3. «Xenia» (Βασίλης Μπαρμπαρίγος)

Βραβείο Ήχου

1. «Για Πάντα» (Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρήστος Δεληγιάννης και Κώστας Βαρυμποπιώτης)
2. «Το Μικρό Ψάρι» (Ντίνος Κίττου, Γουίλιαμ Εντ. Φρανκ και Κώστας Φυλακτίδης)
3. «Xenia» (Φαμπρίς Οσίνσκι, Φρεντερίκ Ντεμολντέρ, Βαλερί Λε Ντοκτ, Φιλίπ Σερμπονέλ και Γιάννης Σκανδάμης)

Βραβείο Μακιγιάζ

1. «Το Μικρό Ψάρι» (Γιάννης Παμούκης)
2. «Νορβηγία» (Δώρα Νάζου)
3. «Xenia» (Μπενεντίκτ Τρουβέ)

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

1. «To Μικρό Ψάρι» (Αντώνης Κοτζιάς, Αντώνης Νικολάου)
2. «Νορβηγία» Ρούλης Αλαχούζος, Ιωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος, Deepgreensea
3. «Xenia» (Αντονι Χουέρτα - Ace Image Factory)

naftemporiki.gr

 

Προτεινόμενα για εσάς

Δημοφιλή